Blog

Dernek Nasıl Kurulur? Bilgiler

Blog

1 –Dernek kurmak için belli bir amacın olması gerekir. Bu amacın etrafında toplanmış en az 7 kişi olmalıdır. Kanunen en az 7 kişi ile bir sınırlandırma getirilmiş ama bir üst sınır söz konusu değildir. Bu kişilerden kurucu üyeler seçilmeli, üye statülerine netlik getirilmelidir.

2 – Derneğin bir de adı olmalıdır. Bu aşama sanıldığı kadar kolay değildir. Pek çok detaya dikkat etmek gerekir. Bazı kelimeler izne tabidir bunlar doğrudan kullanılamaz. Bu izne tabi kelimeler; Türk, Türkiye, Milli, Cumhuriyet, Atatürk ve Mustafa Kemal gibi özel kelimeleri ancak izne bağlı olarak kullanılabilir. Diğer taraftan tüm, bütün ve hepsi gibi kapsayıcı kelimeleri de kullanılamaz. Bunları ancak belli bir üye sayısına ulaştıktan sonra kullanma imkânına sahip olunur. Son olarak ise Türkiye’de çok sayıda derneğin olduğunu unutmamalı ve daha önce kurulmuş olan bir derneğin ismini seçmediğinizden emin olunmalıdır. Bu kurallara bağlı olarak derneğinizi isimlendirilebilir.

3 – Dernek tüzüğü yazımında şubeli ve şubesiz olmak üzere iki farklı şekil söz konusudur. Dernekler Başkanlığı tarafından hazırlanan örnek tüzükler olduğu için işlemler daha kolay yapılabilir. Bu örnekleri kullanarak kendi derneğinizin bilgilerini yerleştirip, kolayca dernek tüzüğü yazılabilir.

4 – Dernek adresi de en az diğer aşamalar kadar önemli bir aşamadır. Derneğin bir adresi olması şarttır. Eğer dernek adresi olarak seçtiğiniz binada farklı ikamet adresleri de varsa, bu ikamet adreslerinde oturan kişilerin hepsinden bu binada dernek kurulmasına izin vermelerini imzalı bir şekilde istenmesi gerekir. Bir de dernek adresinin kendi has ayrı bir girişi olmak zorundadır. Bu şartları sağlayan bir adres ile dernek kurulabilir.

5 – Dernek kurmak için gerekli belgeleri ise şöyle sıralanır; Tüzük, Dernek Kuruluş Bildirimi, Kira Kontratı ya da Muvafakatname ve Tebligat Listesi. Tüm bu belgeleri hazırlanması gerekmektedir. Tüzük, 2 adet hazırlanarak tüm kurucu üyelerin imzalaması sağlanmalıdır. Dernek kuruluş bildirimi ise yine bilgileri dolacağı bir örnek şeklinde sunulmaktadır. Kurucu üye bilgilerini doldurduktan sonra dernek bilgilerini de yazarak 2 örnek olarak hazırlanmalıdır. Kira kontratının fotokopisini çekmek yeterli iken, eğer adresi ücretsiz tahsis edildiyse muvafakatname alınmalıdır. Örnek olarak hazırlanan ve işi kolaylaştıran son belge ise Tebligat Listesi’dir. Bu belgeyi de derneğin adı, 4 kurucu üyenin bilgileri ve imzaları ile doldurduktan sonra 2 örnek olarak hazırlanmalıdır. Bu belgeler fotokopi değil, hepsinin aslı olmalıdır.

6 – Son olarak da dernek kurulumu için başvuru yapmak gereklidir. Dernek kurmak için nereye başvurulur sorusunun cevabı ise tam olarak Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne. Kurucu üyelerden bir kişi bu işlemi yerine getirebilir. Bulunulan ildeki Dernekler Büro Amirliği’ne, tüm bu evrakları eksiksiz olarak hazırladıktan sonra başvuru yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir